Práca vo výškach je súčasťou pracovných úloh mnohých profesií, vyžaduje si však zručnosti a istotu pri pohybe. Na túto dôležitú časť pracovných návykov sa v organizáciách často nemyslí, akoby manažéri očakávali prirodzenú znalosť u svojich podriadených.

Zabúdajú na to, že každú zručnosť pre vykonávanie prác je potrebné nacvičiť a porozumieť jej.

Ako môžu pracovníci spoznať riziká a učiť sa bezpečným pracovným postupom, keď nemajú základné informácie? Ako sa dá použiť také alebo iné zariadenie, je tá alebo oná činnosť bezpečná, či nebezpečná?

Otázky pribúdajú a nie vždy majú odpovede.

Školenie, tréning, praktický výcvik, alebo ako nazveme vzdelávanie zamestancov je nevydhnutným predpokladom pre dobrú a kľudnú prácu. Už starí majstri učili svojich tovarišov “grífom” tak, aby pri práci a aj po nej nespôsobili nikomu škodu (za chyby sa draho platilo, niekedy len fyzickým trestom, ale aj zabavením majetku). Možno neexistoval pojem “bezpečnosť práce”, ale jej podstata bola súčasťou života, veď kto sa zranil, bol vlastne odsúdený na hlad a biedu.

Dnes sme si zvykli viac na rýchle riešenia a učenie nie je veľmi v móde, nemáme čas zbierať skúsenosti, nemáme chuť počúvať “múdrosti”. Aj preto musí byť vzdelávanie v bezpečnosti práce pútavejšie, ako predtým, musí prinášať hodnotu a zrozumiteľné informácie. Ak sa to podarí, zmenia sa aj návyky pracovníkov, bude jednoduchšie vysvetľovať a ľahšie riadiť…

0 odpovede

Komentár

Chceš komentovať nasledovný článok ?
Prispej svojim názorom !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *